AUTO OPŁATA PRODUKTOWA NIEUNIKNIONA – JEST WYROK NSA.

17 / 10 / 2017 admin Wszystkie

Wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego w sprawie kary za brak opłaty produktowej opublikowany 26 września 2017 roku, jednoznacznie i ostatecznie potwierdził, że wnoszenie opłaty produktowej jest koniecznie.

 

Uważamy za bardzo istotne przypomnienie wszystkim Państwu, że nie ma argumentów przemawiających za uchylaniem się od w/w opłat. Przez kilkanaście miesięcy rozmawiając z importerami samochodów, spotykaliśmy się z różnymi opiniami, np. że ustawa ich nie dotyczy, że jak mają zapewnienie sieci to nie muszą płacić, że to auta są sprowadzane a nie odpady, że inni nie płacą to ja też nie itd. Niestety, nie wszystkich udało nam się przekonać, że samodzielna interpretacja przepisów prawa może skutkować niemiłymi konsekwencjami.

 

We wspomnianej sprawie komis miał przeprowadzoną kontrolę z Urzędu Marszałkowskiego obejmującą wnoszenie opłat za lata 2009 – 2011, w wyniku której otrzymał wyrok nakazujący wniesienie zaległych opłat. Mimo złożonego odwołania Najwyższy Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną i potwierdził zasadność ściągnięcia opłat produktowych.

Pragniemy zwrócić uwagę na to, że w powyższym przypadku nałożona kara wynikała z kontroli wykonania obowiązku tylko z jednej z dwóch obowiązujących ustaw oraz z tego, że kontrolowany komis wprowadził tylko kilka pojazdów. Jak już wcześniej pisaliśmy łączna wysokość kar za brak wszystkich opłat za jeden samochód wynosi około 600 zł. Dopiero ta wartość po przemnożeniu przez ilość sprowadzonych aut daje pełny obraz sytuacji.

 

Problem z zaakceptowaniem istniejących przepisów nie maleje. W samym tylko ostatnim tygodniu mamy wiele zapytań o to czy jest szansa na zmianę ustawy i wyłączenie z obowiązku komisów samochodowych. Uważamy, że takie rozwiązanie jest niemożliwe. Wyłączenie z opłat komisów, a pozostawienie obowiązku dla wielkich koncernów takich jak Coca Cola, Pepsi Cola, Browary, Ford Polska, Volkswagen, producenci sprzętu AGD i wielu innych nie ma szans na powodzenie. Skoro korporacje, mające doskonałe zaplecze prawne płacą, mało tego inwestują w posiadanie własnych organizacji odzysku to chyba coś to znaczy.

 

Przypominamy, że podjęcie współpracy jeszcze w bieżącym roku z Organizacją Odzysku uchroni Państwa firmę przed konsekwencjami niedopełnienia obowiązków wynikających z ustawy.

Podpisanie umowy do 30 listopada 2017 r., gwarantuje zabezpieczenie obowiązku wnoszenia opłaty produktowej za akumulatory, oleje i opony (za cały 2017 rok).

 

Szczegóły orzeczenia NSA:

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C1E57DEBC3

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/834A3B4E9E

 

WITAMY NA NASZEJ STRONIE

Strona ta powstała w związku z narastającymi problemami związanym z opłatami produktowym. Postaramy się wyjaśnić główne aspekty związane z ustawowymi obowiązkami przedsiębiorców wprowadzających samochody na polski rynek. Będziemy odpowiadać na nurtujące Państwa pytania dotyczące gospodarowania odpadami, obrotu akumulatorami, opłatami produktowymi oraz innymi dziedzinami związanymi z recyklingiem pojazdów.

DO OBOWIĄZKOWEJ REJESTRACJI BDO POZOSTAŁO
74
DNI
Wyszukiwarka
Najczęściej czytane