Importując auta musisz pamiętać o ekologii – akcyza plus

12 / 12 / 2016 admin Wszystkie

Ustawodawca, wprowadzając nową akcyzę na importowane auta, potrzebę zasilenia budżetu argumentuje ekologicznie. Bo przecież działanie na rzecz środowiska nie powinno budzić niczyich zastrzeżeń. Trudno się nie zgodzić, że ekologia jest ważna, tym bardziej warto zdawać sobie sprawę z obowiązków spoczywających m.in. na importerach aut. Jednym z takich obowiązków jest konieczność uiszczenia auto opłaty produktowej.

 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami dla importerów pojazdów stosuje się przepisy dotyczące tzw. opłaty produktowej, czyli obowiązku przedsiębiorców do zapewnienia odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu dla niektórych produktów wprowadzanych na rynek polski, takich jak opony, oleje i akumulatory. Przepisy te wynikają bezpośrednio z ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej z 2001 roku oraz ustawy o bateriach i akumulatorach z dnia 24.04.2009 r. Akcyza ma za zadanie ograniczyć import aut starych, ale importerzy wszystkich pojazdów muszą pamiętać o konieczności osiągnięcia odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu wprowadzonych odpadów poużytkowych i zgłoszenia w odpowiednim Urzędzie Marszałkowskim.

Tych regulacji nie należy łączyć z ustawą o obowiązku zapewnienia sieci recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji która obowiązuje od początku 2016 roku.

 

Dodatkowo – wprowadzone w przepisach zmiany czyli obowiązek zgłoszenia do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska faktu prowadzenia importu pojazdów używanych mają na celu usprawnienie procesu egzekucji kar za niedopełnienie ustawowego obowiązku. Na marginesie należy wspomnieć, że kary wielokrotnie przekraczają całościowy koszt opłaty produktowej lub usług Organizacji Odzysku, które mogą pośredniczyć w załatwianiu i realizacji spraw związanych z opłatą.

 

Sam proces naliczania opłat produktowych wydaje się mocno skomplikowany, można jednak znaleźć funkcjonujące na rynku organizacje, które świadczą kompleksowe usługi w tym zakresie. Skorzystanie z pomocy organizacji odzysku to niewielki koszt, a może uchronić przed wysokimi karami.

 

Po raz kolejny państwo intensywnie szuka nowych sposobów uzupełnienia luki w budżecie. Skoro i tak trzeba płacić, można robić to rozsądnie. Rozsądek i pragmatyzm w biznesie są bardzo cenne – w tym wypadku warto zastosować się do mądrości ludowej i „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” – uniknąć kary i zyskać status przedsiębiorcy ekologicznego. Pamięć o uiszczeniu auto opłaty produktowej opłaci się podwójnie.

WITAMY NA NASZEJ STRONIE

Strona ta powstała w związku z narastającymi problemami związanym z opłatami produktowym. Postaramy się wyjaśnić główne aspekty związane z ustawowymi obowiązkami przedsiębiorców wprowadzających samochody na polski rynek. Będziemy odpowiadać na nurtujące Państwa pytania dotyczące gospodarowania odpadami, obrotu akumulatorami, opłatami produktowymi oraz innymi dziedzinami związanymi z recyklingiem pojazdów.

DO OBOWIĄZKOWEJ REJESTRACJI BDO POZOSTAŁO
74
DNI
Wyszukiwarka
Najczęściej czytane